Krátké intervence při práci s nemotivovanými klienty sociálních služeb
01.10.2024
8:00 - 15:30
ONLINE - webinář
odkaz bude zaslán přihlášeným 1 den před konáním
8 vyučovacích hodin
A2021/0580-SP/PC
- Sociální pracovníci
- Pracovníci v sociálních službách
- Pracovníci na úřadě
01.10.2024
8:00 - 15:30
1.10. 8:00 - 9:30 + 10:00 - 11:30 + 12:00 - 13:30 + 14:00 - 15:30
Seminář se zaměřuje na jednoduché a efektivní intervenční a motivační techniky při práci s klientem v časové tísni nebo během časově omezené spolupráce. Hlavním cílem školení je nabídnout účastníkům techniky pro práci s nemotivovanými klienty, kteří využívají služeb jednorázově či zřídka, případně přicházejícími bez konkrétní zakázky, kde jsou možnosti standardních intervencí a klasické práce s klientem omezené. Stejně tak se zaměřuje na práci s dlouhodobými klienty, v níž často pracovníci rezignují, protože vyčerpali svůj repertoár intervencí. Seminář obsahuje část teoretickou, která identifikuje základní typologii klientů sociálních služeb vzhledem k jejich ne/existující zakázce či motivaci a přístupy a možnosti práce s nimi. Druhá část je pak zaměřena na praktické seznámení s technikami formou sebezkušenosti, prožitku a didaktického rozboru technik. Prostřednictvím kazuistik, reálných situací z praxe a diskuse s účastníky budou hledány možnosti využití těchto technik ve specifických situacích. Součástí semináře je pak také blok věnovaný etice práce s nemotivovanými klienty a hranicemi a úskalími krátkých intervencí.
Absolventi semináře se seznámí se základní typologií klientů využívajících ambulantní, terénní či pobytové sociální služby a možnostmi práce s nimi vzhledem k jejich motivaci a zakázce. Naučí se používat některé krátké motivační a intervenční techniky při práci s klientem v časové tísni, nemotivovaným klientem nebo dlouhodobým uživatelem služby.
Vystudoval psychologii na Univerzitě Palackého v Olomouci a obor pedagogika a sociální pedagogika na Masarykově univerzitě v Brně. Je absolventem Systemického a růstového terapeutického výcviku v modelu Virginie Satirové a Komplexního výcviku v psychoterapii a poradenství zaměřené na řešení.
Více jak 20 let pracuje jako terénní sociální pracovník s rizikovou mládeží, uživateli drog a rodinami s drogovým problémem a lidmi bez domova.
Patnáct let působil ve školství, momentálně je externím vyučujícím na Univerzitě Palackého v Olomouci. Je dlouholetým lektorem seminářů pro pedagogické pracovníky. Je také dlouholetým lektorem seminářů pro sociální pracovníky a pracovníky v sociálních službách.
V rámci terapie a poradenství se zaměřuje na individuální práci s klienty, práci s rizikovými dětmi a mládeží, s rodiči a s rodinami, práci se závislými a klienty s nízkou motivací.
Má soukromou psychologickou praxi, působí jako supervizor v sociálních službách a externě působí jako psycholog pro OSPOD.