Specifika komunikace s lidmi se syndromem demence
16.05.2025
8:00- 15:15
ONLINE - webinář
odkaz bude zaslán přihlášeným 1 den před konáním
8 vyučovacích hodin
A2023/1325-SP/PC/PP
- Sociální pracovníci
- Pracovníci v sociálních službách
- Neformální pečovatelé
Seminář si klade za cíl seznámit účastníky s problematikou syndromu demence tak, aby po jeho absolvování nejen uměli rozpoznat a adekvátně reagovat na potřeby klientů s demencí, ale aby také získali komunikační dovednosti využitelné při péči o tyto uživatele. V první části školení se účastníci seznámí s příznaky a příčinami syndromu demence a jednotlivými stádii tohoto onemocnění. Při komunikace s člověkem se syndromem demence je nezbytné, aby pracovníci nejen znali jednotlivé fáze demence, ale především aby uměli reagovat na potřeby jednotlivých klientů. Účastníci budou proto seznámeni s konkrétními příklady, jak naplňovat potřeby v jednotlivých fázích onemocnění a jak reagovat na problematické situace spojené s péčí o lidi s demencí. V navazující praktické části si účastníci pomocí modelování rozhovorů vyzkouší, jak dobře komunikovat s klientem s demencí, jak využívat prvky nonverbální komunikace a jak komunikovat v případě bludů. Účastníci se dále naučí, jak do komunikace se seniorem s demencí zapojit práci se vzpomínkami a jak pomáhat posilovat jeho orientaci v realitě.
Seminář se zaměří na předání základních informací týkajících onemocnění syndromem demence a rozpoznávání potřeb takto postižených klientů (se zřetelem na jednotlivé fáze onemocnění). Nastíněny budou také způsoby jak řešit problematické situace, které mohou s těmito klienty nastat.
Od roku 2002 působí v sociálních službách, předtím v letech 1996 - 2000 pracovala v Psychiatrické léčebně Kroměříž. V sociálních službách vystřídala pracovní pozice vedoucí sociálně zdravotního oddělení v DOZP, terénní sociální pracovnice v SAS, vyučující na VŠ, aktivizační pracovnice v DS, všeobecná sestra v DZR, sociální pracovnice v SR, vedoucí pečovatelské služby a odborný metodický pracovník a supervizor pro standardizaci strategie podpory osob s atypickým chováním v rámci projektu Most do dobré praxe. Naposledy působila jako Odborný specialista v projektu "Podporujeme hrdinství, které není vidět" jako vedoucí týmu provázejících pracovníků v podpoře domácí péče.
V současné době působí M. Vaculová především jako konzultant a supervizor, příležitostně také jako mediátor a krizový intervent, pravidelně spolupracuje s MPSV na různých projektech.
1 690 Kč/osobu (osvobozeno od DPH)