Reminiscence – práce se vzpomínkami
04.12.2024
8:00 - 15:15
ONLINE - webinář
odkaz bude zaslán přihlášeným 1 den před konáním
8 vyučovacích hodin
A2021/0168-SP/PC/PP
- Sociální pracovníci
- Pracovníci v sociálních službách
- Neformální pečovatelé
Seminář si klade za cíl seznámit účastníky s reminiscenční terapií tak, aby po jeho absolvování znali nejen její hlavní přínosy a limity, ale aby také získali základní praktické dovednosti využitelné v každodenním přístupu k uživateli sociální služby. V první části kurzu si účastníci na základě vlastního prožitku se svými vzpomínkami uvědomí důležitost vzpomínek v lidském životě a jejich využitelnost při práci se seniory. Dále budou vedeni k tomu, aby chápali reminiscenci jako techniku, která podporuje sebeúctu klientů a zvyšuje celkovou kvalitu jejich života. V navazující praktické části se účastníci naučí, jak dobře komunikovat při vzpomínání s jednotlivcem i se skupinou. Prostor bude také věnován reminiscenční terapii u klientů se specifickými potřebami, zejména specifikům práce se vzpomínkami u lidí trpící syndromem demence. Současně se účastníci seznámí s některými konkrétními reminiscenčními aktivitami, jako jsou kniha vzpomínek, kufřík vzpomínek, reminiscenční výstava, reminiscenční místnost a další.
Školení směřuje k ozřejmění role vzpomínek v lidském životě a představení možností jejich využití při práci s klienty sociálních služeb. Důraz je kladen na zapojení všech smyslů k podněcování vzpomínek u těchto klientů, nastínění způsobů citlivé a efektivní komunikace (včetně spolupráce s rodinnými příslušníky) a uvedení příkladů konkrétních reminiscenčních postupů a aktivit.
Od roku 2002 působí v sociálních službách, předtím v letech 1996 - 2000 pracovala v Psychiatrické léčebně Kroměříž. V sociálních službách vystřídala pracovní pozice vedoucí sociálně zdravotního oddělení v DOZP, terénní sociální pracovnice v SAS, vyučující na VŠ, aktivizační pracovnice v DS, všeobecná sestra v DZR, sociální pracovnice v SR, vedoucí pečovatelské služby a odborný metodický pracovník a supervizor pro standardizaci strategie podpory osob s atypickým chováním v rámci projektu Most do dobré praxe. Naposledy působila jako Odborný specialista v projektu "Podporujeme hrdinství, které není vidět" jako vedoucí týmu provázejících pracovníků v podpoře domácí péče.
V současné době působí M. Vaculová především jako konzultant a supervizor, příležitostně také jako mediátor a krizový intervent, pravidelně spolupracuje s MPSV na různých projektech.
1 590 Kč/osobu (osvobozeno od DPH)