Trauma u dětí (kategorie, projevy, následky) (webinář)
11.03.2025
8:00 - 15:30
ONLINE - webinář
odkaz bude zaslán přihlášeným 1 den před konáním
8 vyučovacích hodin
- Učitelé MŠ
- Učitelé 1. stupně ZŠ
- Učitelé 2. stupně ZŠ
- Učitelé SŠ
- Pedagogové volného času
- Vychovatelé školských zařízení
- Učitelé ZUŠ a SUŠ
- Učitelé speciálních škol
- Asistenti pedagoga
- Ředitelé školy a školských zařízení
11.3. 8:00 - 9:30 + 10:00 - 11:30 + 12:00 - 13:30 + 14:00 - 15:30
Program je veden teoreticky, doplněn konkrétními případy z praxe lektorky i příklady uvedené v odborné literatuře. Cílem program je poskytnout účastníkům ucelený teoretický přehled k dané problematice, poskytnout základní informace z oblasti dětské psychologie i psychiatrie se zaměřením na závěry a poznatky z výzkumů posledních několika let provedených u traumatizovaných dětí. Dát základní povědomí a aktuální náhled na problematiku dětského traumatu tak, aby všichni ti, kteří jakýmkoli profesním způsobem přicházejí do styku s dětmi, začali na dítě nahlížet z různých úhlů pohledu a ne jen jako na dítě s „problémovým chováním“. Seznamuje účastníky s obecnými principy přístupu v péči o traumatizované děti. Druhotným cílem programu je, i na základě uvedených kazuistik, vyvolat diskusi k problematice, zamyšlení se a uvedení vlastních možných příkladů z praxe účastníků programu.
- Proč trauma u dětí?
- Cesta k aktuálnímu pohledu na trauma dětí
- Specifika problematiky PTSD u dětí
- Projevy v souvislosti s následky traumatu
- Specifika dětských reakcí, epigenetické souvislosti
- Kategorie dětského traumatu
- Diagnostika následků traumatu u dětí
- Systém péče, principy následné a terapeutické péče
Absolvent programu získá základní teoretické poznatky zejména z oblasti dětské psychologie zaměřené na problematiku traumatu u dětí. V rámci programu dostává možnost, na základě uvedených příkladů z praxe i předpokládané diskusi účastníků, nahlédnout na dítě s problémovým chováním, se kterým ve své profesi přichází do styku, z jiného úhlu pohledu a zamyslet se nad možnou změnou přístupu k tomuto dítěti. Absolvent také dostane informace o systému péče o traumatizované děti, získá obecné poznatky o principech přístupu i rizicích v práci s těmito dětmi.
Absolventka Univerzity Palackého v oboru vychovatelství osob vyžadující zvláštní péči a Masarykovy univerzity v oboru psychologie pro učitele. Dlouhodobě působí v Diagnostickém ústavu na Svatém Kopečku, kde se věnuje práci s dětmi s problémovým chováním, spec. vzdělávacími potřebami či poruchami chování. Rovněž působila jako speciální pedagog na ZŠ nebo vyučující na VŠ.
1 950 Kč/osobu (vč. DPH)